ЈАВНИ НАБАВКИ

Отворено со Вас

Службен гласник

Beeconomy

Влада на Р.Македонија

Моја - општина

Здружение на К.И на Р.М

  www.zki.org.mk

Народен правобранител

Skopjediem

Општина Неготино
Министерот Алаѓозовски и градоначалникот Делков во Д.Дисан го посетија уникатното палеонтолошко откритие PDF Печати

   Фосилните остатоци од скелет на слон кој по својата старост живеел пред 8 милиони години и досега непознат за науката откриен во близина на селото Долни Дисан, ја ставија Република Македонија и општина Неготино на светската археолошка карта. Уникатното палеонтолошко откритие во неготинска општина денеска го посетија министерот за култура во Владата на РМ Роберт Алаѓозовски, градоначалникот на општина Неготино Тони Делков, пратеникот од нашата општина во Собранието на РМ Ристе Ташев и стручни лица кои на лице место имаа можност да се запознаат и да ги погледнат фосилните остатоци од изумрен вид на слон. Она што ова археолошко откритие го прави посебно е фактот што, според зборовите на стручниот тим, се работи за наод со големо научно значење, бидејќи фосилни остатоци од овој вид слон се најдени на повеќе локалитети во Македонија и Евроазија, но комплетен скелет како овој во Долни Дисан досега не и е познат на научната јавност. Алаѓозовски и Делков од претставници на Природнонаучниот музеј на Македонија и Природнонаучниот музеј на Бугарија кои работат на терен, беа информирани дека со ископување на фосилните остатоци на изумрениот слон е започнато на 20 април 2018 година и прелиминарно неговата старост се проценува на околу 8 милиони години. Министерот Алаѓозовски истакна дека со помош на Министерството за култура преку програмата за музејска дејност стручен тим во деновите што престојат ќе ги колекционираат ископаните остатоци, а во блиска иднина фосилните коски ќе бидат конзервирани и претставени на домашната и меѓународната јавност преку соодветно изложување во просториите на Музејот.

Повеќе...
 
Отвореното градско првенство на Неготино во шах ќе се одржи од 4 до 6 мај PDF Печати
    Во организација на општина Неготино и Градскиот шаховски клуб “Неготино”, оваа година по седми пат ќе се одржи Отвореното градско првенство во шах “Неготино Опен 2018”. Првенството ќе започне на 4 мај (петок) во 17.00 часот и ќе се одржува во просториите на старата зграда на Фондот за здравство. Првенството кое ќе трае до 6 мај (недела) ќе го отвори покровителот на овој настан – Градоначалникот на општина Неготино г-нот Тони Делков. Право на учество на првенството имаат сите заинтересирани граѓани на општина Неготино. Наградниот фонд за најдобрите учесници на турнирот изнесува 17.000 денари. Пријавувањето за учество се врши кај претседателот на Градскиот шаховски клуб “Неготино” ВМ Трајче Недев, на тел. број 075/416-496, надоцна до 4 мај (петок) до 13.00 часот.
 
Повеќе...
 
Голем интерес за инвестирање во општина Неготино PDF Печати

   Градоначалникот на општина Неготино Тони Делков деновиве имаше интензивни контакти со странски претставници, меѓу кои амбасадори, потенцијални инвеститори и заинтересирани за спроведување заеднички проекти со нашата општина. Така, денеска градоначалникот Делков го прими и разговараше со Паоло Вигато од Италија од општина Есте и Монтањина-провинција Падова Венето. Целта на состанокот беше воспоставување соработка и аплицирање на заеднички проекти од интерес за двете општини од областа на земјоделието и животната средина. Двајцата соговорници беа едногласни дека и двете општини имаат огромни потенцијали за спроведување проекти од овие области, па се договорија на наредниот состанок соработката да продолжи на ниво на администрација преку заедничко разработување на проекти.

Повеќе...
 
Во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” втора изведба на комедијата “Стјуардеси” на кавадаречкиот театар PDF Печати

   На барање на љубителите на театарот од Неготино, комедијата “Стјуардеси” на кавадаречкиот театар наредната недела ќе доживее репризно издание во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев”. Поради огромниот интерес за оваа театарска претстава во нашиот град за премиерната изведба и после неа, општина Неготино и Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” направија напори по вторпат да ги видиме одличните актери на кавадаречкиот театар со извонредната изведба на оваа комедија, која што е работена според текст на Марк Камолети, а е во режија на Диме Коцевски.

Претставата е закажана за вторник, 24 април со почеток од 19.30 часот, а влезниците по цена од 50 денари можат да се набават пред почетокот на претставата на билетарата во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев”.

Повеќе...
 
Бизнисмени од Словачка на средба со градоначалникот Делков PDF Печати

  Претставници на фирмата Холдз консалтинг од Република Словачка заинтересирани да инвестираат во отворање сопствен бизнис на подрачјето на нашата општина, денеска остварија работна средба со градоначалникот на општина Неготино Тони Делков. Домаќинот на средбата, градоначалникот Делков, ги запозна гостите со личната карта на градот, со реалните проекти во општината во кои може да се инвестира, потенцирајќи ја притоа одличната местоположба на општина Неготино со патна и железничка инфраструктура во близина. Исто така, градоначалникот Делков ги запозна потенцијалните инвеститори од Словачка и со постоењето на 2 веќе подготвени за продажба индустриски зони со градежни парцели, како и други локации во општината за кои веќе е изработена целосна планска документација. Претставниците од Холдз консалтинг изразија задоволство од добиените информации и потенцираа дека во блиска иднина ќе остварат уште една работна посета на општина Неготино.

Повеќе...
 
Работна средба на градоначалникот Делков со амбасадорот на Унгарија Дукс PDF Печати

   Неговата Екселенција амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија д-р Ласло Дукс  денеска оствари работна посета на нашиот град остварувајќи притоа средба со градоначалникот на општина Неготино Тони Делков и неговите соработници. Средбата доаѓа како резултат на интензивирани активности на меѓународно ниво на градоначалникот Делков и остварување средби со претставници на амбасадите во нашата држава. На денешната средба од страна на неготинскиот градоначалник беше потенцирана одличната соработка со амбасадата на Унгарија која резултираше со добивање на 100 канти за отпадоци за потребите на граѓаните на општина Неготино кои се очекува да придонесат за подобрување на комуналната хигиена во градот и населените места, а стана збор и за потенцијалните можности за продлабочување на соработката и на економски план. Ова од причина што општина Неготино е збратимена со унгарската општина Наѓиката со која се остварува одлична соработка на повеќе нивоа и која ќе продолжи и во иднина. Инаку, во текот на наредните денови најавено е остварување работна средба на градоначалникот Делков со претставници на амбасадата на Република Словачка во Република Македонија.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Лист 5 од 152