ЈАВНИ НАБАВКИ

Отворено со Вас

Службен гласник

Beeconomy

Влада на Р.Македонија

Моја - општина

Здружение на К.И на Р.М

  www.zki.org.mk

Народен правобранител

Skopjediem

Општина Неготино
Известување за спортските клубови од Општина Неготино PDF Print
There are no translations available.

   Градоначалникот и Советот на Општина Неготино ги известуваат сите активни спортски клубови/здруженија од општината кои имаат доставено документација за добивање на финансиски средства од Буџетот на Општина Неготино за 2018 година, дека најдоцна до 9 март 2018 година (16.00 часот), до општината треба да достават пополнета Пријава која ќе содржи валидни и точни податоци кои се однесуваат на клубот/здружението. (Пријавата е достапна и може да ја симнете на следниот линк).

       П Р И Ј А В А 

 
Сите улици во Неготино се проодни и безбедни за сообраќај PDF Print
There are no translations available.

   Општина Неготино и градоначалникот Тони Делков уште во текот на вчерашниот ден и денеска преку фирмата задолжена за зимско одржување на улиците во градот, со работна рака и механизација и со асистенција на вработени во ЈП Комуналец, интервенираше на отстранување и чистење на снегот од улиците, што пак резултираше во моментов сите улици во градот да се проодни и безбедни за сообраќај, а исчистени се и тротоарите за непречено движење на пешаците. Најпрво беше интервенирано на главните магистрални улици согласно Програмата за зимско одржување на општина Неготино и кои се во прв приоритет и истите беа комплетно исчистени, а се продолжи со расчистувањето на снегот од сите пристапни патишта до болницата, образовните установи, детските градинки, полицијата и други објекти. Исто така, комплетно е исчистен патниот правец Д.Дисан-Г.Дисан-Вешје во должина од 12 километри. За оваа намена се фрлени 15 тони ризла и 1 тон сол, а од страна на стручните служби продолжува да се следи состојбата и доколку се јави потреба да се интервенира. Инаку, во расчистувањето се вклучија и вработени во ЈП Комуналец кои со скип, трактори и работна рака го расчистија градскиот плоштад, старата градска чаршија , тротоарите низ учиците во градот, а согласно законот и сите дуќанџии извршија расчистување на просторот пред сопствениот деловен објект. Или накратко, состојбата во општина Неготино е нормализирана и сите улици и патишта се проодни.

Read more...
 
Хуманитарни настани во рамките на „Недела на виното-Св Трифун 2018“ PDF Print
There are no translations available.

   Во рамките на годинашнава ,,Недела на виното-Св Трифун 2018,, активно се вклучија и членовите на ПЗ,,Неготински мед,, и ЈУДГ,,Фемо Кулаков,,од Неготино.Заеднички земаа учествуво   во дел од организираните  хуманитарни активности.ПЗ,,Неготински мед,,  донираше одредена количина на мед за подготовка на ,,МЕДЕНИ СРЦА,, колачи подготвени и спаковани од детската градинка,,Фемо Кулков ,,од Неготино.Истите беа продавани од младински волонтери на ОСУ,,Св Кирил и Методиј,,од Неготино за  време  на вечерната забава на Старата градска чаршија на 14.02.2018.Продажбата на ,,МЕДЕНИТЕ СРЦА,,течеше под мотото,,подари со љубов,,.
Покрај овој настан собраните средства од продажбата на чаши за дегустирање на вино на градскиот плоштад, како и  останатите средства собрани за време на настанот организиран на 13.02.2018 со индивидуалните производители на ,,Вранец,,,Раванијада,, и ,,Зелникот од рацете на баба ми,,во манастирскиот комплекс  ќе бидат донирани за хуманитарни цели.

Read more...
 
„Вино, љубов, музика“-Св.Трифун 2018г. PDF Print
There are no translations available.

  Целодневната програма по повод празникот на лозарите и винарите 14-ти февруари-Свети Трифун во рамките на Неделата на виното финишираше со организирана вечерна забава која се одржа на старата градска чаршија и привлече голем број посетители од различни генерации. Сите присутни во релаксирана атмосфера имаа можност да уживаат во дегустација на вина по промотивни цени, добрата забава и во програмата подготвена од општина Неготино. Медени слатки срца „подари со љубов“, хумористично-поетски анегдоти за виното и љубовта во изведба на ученици од СОУ„Св. Кирил и Методиј“, настапи на познати музички имиња од македонската естрада и многу други изненадувања беа дел од богата програма од настанот „Вино, љубов, музика“. Свој настап пред посетителите имаа Александар Белов, Кристина Арнаудоа, годинашните претставници на Република Македонија на Евровизијата групата „ај кју“, а не изостана ниту добрата музика за помладите генерации присутни на забавата на старата градска чаршија.
Read more...
 
Премиерот на РМ Зоран Заев на прославата на Св.Трифун во Неготино PDF Print
There are no translations available.

   Претседателот на Владата на Република Македонија  Зоран Заев  придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики  Ленче Николовска присуствува во Неготино на централната манифестација од Неделата  на виното која во нашиот град се одржа  по повод традиционалното одбележување на празникот на лозарите и винарите Свети Трифун. Меѓу присутните гости беше и Неговата Екселенција амбасадорот на Франција во Македонија Кристиан Тимоние, делегации од збратимените градови Попово и Наѓката, пратеници во Парламентот, градоначалници и други гости кои го исполнија градскиот плоштад и го следеа настанот. Премиерот Заев најпрво оствари средба со градоначалникот на општина Неготино Тони Делков, а веднаш потоа сите присутни се упатија на плоштадот каде што ги посетија поставените штандови, разговараа со граѓаните и дадоа изјава за медиумите. Во своето обраќање пред присутните, градоначалникот Делков истакна дека оваа година беше понуден нов концепт, нови содржини и настани и подобра понуда и услуги водејќи се од визијата Свети Трифун-Неготино да биде вински фестивал вреден за почит, придружен со добра забава за сите генерации и со префинет вкус на традицијата. Неготино, потенцираше Делков, тоа го заслужува бидејќи има одлична местоположба и токму овде се произведуваат најдобрите вина од најдобрите винарии, а тенденција е овој настан да добие комерцијална и додадена вредност и да стане препознатлива стопанско-туристичка манифестација. Свештено лице од МПЦ „Свети Атанасиј“ го изврши обредот на осветување, по што следеше и чинот на симболично закројување на импровизираната лоза. Присутните на плоштадот имаа можност да уживаат во богата културно-уметничка програма со настап на фолклорни друштва и познати имиња од македонската естрада.

Read more...
 
Отворена традиционалната копаничарска работилница PDF Print
There are no translations available.

   Директорот на Музејот на град Неготино Ристе Марков и претседалот на Советот на општина Неготино Диме Витанов во присуство на заинтересирани граѓани ја прогласија за отворена традиционалната копаничарска изложба која се одржува во рамките на Неделата на виното-Свети Трифун 2018 година. На изложбата со свои дела се претставија членови на Здружението „Стари занаети“ од Неготино кои предизвикаа интерес кај посетителите кои со внимание ги проследија изложените дела. Во знак на благодарност за вложениот труд при изработката на делата и организацијата на настанот, претседателот на Советот на општината Диме Витанов на копаничарите учесници им додели благодарници.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 7 of 148