ЈАВНИ НАБАВКИ

Отворено со Вас

Пријави проблем

Проектот за локална и регионална конкурентност (ПЛРК)

Службен гласник

Моја - општина

Skopjediem

Beeconomy

Општина Неготино
Празникот Св.Трифун и оваа година ќе биде одбележан со бројни настани PDF Печати

    На иницијатива на градоначалникот на општина Неготино Ванчо Апостолов во неговиот кабинет се одржа работен состанок на кој присуствуваа претставници од бизнис-секторот и стручните служби од локалната самоуправа, а на кој тема на разговор беше претстојното одбележување на празникот на лозарите и винарите Свети Трифун. На сите присутни им беше поделена овогодишната програма за одбележување на „Св. Трифун“ која е во предлог-фаза и со која е предвидено манифестацијата „Недела на виното“ да трае од 12 до 15 февруари, со оставена можност до наредниот работен состанок кој е закажан за наредниот понеделник ( 02.02 ) со почеток од 12,00 часот доколку има издржани предлози, истите да бидат вметнати во програмата. На состанокот сите присутни имаа можност да даваат предлози и сугестии со чија реализација традиционалното прославување на Свети Трифун би се подигнало на едно повисоко ниво, што пак ќе придонесе за зголемување на интерсот кај потенцијалните посетители да присуствуваат на оваа традиционална манифестација што се одржува во Неготино. Инаку, годинава празникот се паѓа во неработен ден, сабота, па очекувањата на организаторите се дека присутноста на настанот ќе биде масовна и тоа како од граѓани на нашата општина, така и од гости од други општини од Македонија.

Повеќе...
 
Се санираат штетите од невремето во Војшанци PDF Печати

   Кажувања за спасен живот на постара жена во последен момент, раскопани улици, работно ангажирани речиси сите жители на селото, поплавени домови и покуќнина, оштетена канализација, расчистување на дворните површини од кал, механизација на терен. Ова е сликата која ја затекнавме денеска при посетата на селото Војшанци кое вчера претрпе огромни штети од надојдените води на Војшанска река која се излеа од коритото, но и од водите кои доаѓале од околните ридови. Неколку куќи во селото имаат претрпено огромни штети и во нив нема услови за живот, па според кажувањата на нашите соговорници, биле принудени ноќта да ја поминат кај блиски роднини или пријатели. Градоначалникот на општина Неготино Ванчо Апостолов кој и вчера и денеска беше присутен во Војшанци истакна дека на жителите чии куќи претрпеа најголеми оштетувања итно ќе им се додели помош во градежни материјали за да можат да оспособат барем дел од просториите каде што би имале услови за нормален живот, како и помош во механизација. Кога сме кај механизацијата, да кажеме дека на повеќе локации во Војшанци истата е присутна и тоа како онаа ангажирана од локалната самоуправа, така и механизацијата на ЈП Комуналец и на Противпожарната единица Неготино, а во расчистувањето се вклучени и сите жители на Војшанци бидејќи речиси и нема локација во селото каде што нема оштетувања. Најкритична е состојбата и најголеми оштетувања видовме на патот од мостот во центарот на селото до фармата на „Дуброво“, движењето со возила е отежнато, но со механизацијата се изведуваат зафати за санирање на состојбите. Градоначалникот Апостолов истакна дека активностите за санирање на штетите продоллжуваат до длабоко во ноќта, но и во текот на утрешниот ден.

Повеќе...
 
Во 2015-та општина Неготино започнува со реализација на 4 капитални проекти PDF Печати

   Градоначалникот на општина Неготино Ванчо Апостолов изјави дека оваа година на територијата на неготинска општина е предвидено да се започне  со реализација на 4 капитални проекти кои се од витално значење за остварување на основната цел – подобрување на условите за живеење на сите граѓани од општина Неготино. Така, по завршувањето на проектот „Хидраулични регулирање на притисокот на водата„ кој ги даде очекуваните резултати преку укинување на дневните и ноќните редукции и обезбедување на 24 часовно континуирано водоснабдување во Неготино, ќе се започне со уште 2 проекта за создавање услови за уште поквалитетно водоснабдување. Еден од нив е реконструкцијата на водоводната мрежа на 15 улици во градот во должина од 8 километри со цел за отстранување на постоечките дефекти и намалување на загубите на вода, а вториот е изградба на 2 нови резервоари за вода и тоа во Пепелиште со капацитет од 150 м3 и во Тимјаник со капацитет од 300 м3, со што покрај решавањето на проблемот со водоснабдувањето во овие две села, дополнителни количини вода ќе се обезбедат и за граѓаните на Неготино. Исто така, оваа година се планира да започне изградбата на станебно-деловен објект, градски пазар и паркинг-простор на местото на руинираната сала ДТВ Партизан, а после долги години се очекува да започнат работите за асвалтирање на патниот правец Горни Дисан – Вешје.

Повеќе...
 
Коле Симјонов по 6-ти пат го фати светиот крст PDF Печати
   Пријатното и сончево време придонесе неколку илјади граѓани денеска да присуствуваат на чинот на фрлањето и фаќањето на светиот крст во водите на реката Вардар од Пепелишкиот мост,  каде што впрочем и секоја година се одржува овој настан. Ниту надојдените води на Вардар не беа пречка 17 наши сограѓани да ја искажат својата храброст и да влезат во ладните води на Вардар, но сепак најумешен, најбрз и најсреќен да стигне и да го фати крстот и оваа година беше Коле Симјонов. На Симјонов ова му 6-то по ред фаќање на светиот крст од вкупно 9 досегашни обиди, а самиот тој си посака во текот на цела година да го следи здравје и среќа. Градоначалникот на општина Неготино Ванчо Апостолов честитајќи им го празникот Богојавленије-Водици на сите граѓани, на Симјонов му додели пригоден подарок од име на локалната самоуправа, а честитки до граѓаните и до Коле упати и пратеничката во Републичкиот Парламент од општина Неготино, д-р Благородна Бојаџиева.
Повеќе...
 
Работна посета на министерот Јанакиески на општина Неготино PDF Печати

  Министерот за транспорт и врски во Владата на РМ, Миле Јанакиески во придружба на градоначалникот Ванчо Апостолов оствари работна посета на општина Неготино која ја искористи да предаде во употреба 2 објекти и да додели решенија за легализирани дивоградби. Така, во селото Тремник во присуство на тамошните жители во употреба беше предаден објектот „ Фекална канализација во Тремник “ – проект вреден 13.000.000 денари обезбедни од ресорното Министерство преку Европската инвестициона банка. Изградена е примарна мрежа од 3 краци во должина од околу 3 километри, како и одводен колектор во должина од 2.300 метри, а неколку куќи веќе се приклучени на новоизградената мрежа.

Повеќе...
 
Министерот Јанакиески утре (сабота) во работна посета на општина Неготино PDF Печати

   Министерот за транспорт и врски во Владата на РМ, Миле Јанакиески утре ( сабота 17.01 ) ќе престојува во еднодневна работна посета на општина Неготино. Според утврдената агенда, Јанакиески заедно со градоначалникот на општина Неготино Ванчо Апостолов во 11.00 часот најпрво ќе го посетат селото Тремник каде што во употреба ќе го пуштат објектот „ Фекална канализација во село Тремник “ – проект кој е комплетно завршен со средства во висина од 13.000.000 денари. Веднаш потоа, од 11,30 часот на пригодна свеченост во функција ќе биде ставено мултинаменското игралиште во населбата Саат-кула изградено со средства од Агенцијата за млади и спорт на РМ во вредност од 7 милиони денари, а работната посета министерот Јанакиески ќе ја заврши во кабинетот на градоначалникот каде што од 12,00 часот ќе бидат доделени решенија за легализација на бесправно изградени објекти во општина Неготино.

 
<< Почеток < Пред 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Следно > Крај >>

Лист 137 од 214