Културна Програма
“OPEN FUN FOOTBALL SCHOOLS 2012” ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ОПШТИНА НЕГОТИНО PDF Печати

   Оваа година, како дел од програмата за јавни дејности, во нашата општина ќе се реализира проектот “Open Fun Football School 2012”, во соработка со соседната општина Кавадарци. Во школата ќе бидат вклучени 90 деца од Неготино и 90 деца од Кавадарци, кои заедничи на 25 и 26 август од 18 часот, на новоизграденото фудбалско игралиште во рамките на СРЦ “Младост” ќе бидат дел од првата работилница на проектот и преку игра, дружење и забава ќе почнат да ги учат тајните на фудбалската игра. Втората фаза од проектот, односно втората работилница ќе се реализира во Кавадарци и на истата ќе бидат вклучени вкупно 180 деца од двете општини.
 

Повеќе...
 
Традиционален турнир во улична кошарка “Street Ball 2012” PDF Печати

 Со цел за поттикнување на граѓаните на општината за нивно активно учество во спортски активности и рекреација, како дел од програмата за јавни дејности, општина Неготино и оваа година на градскиот плоштад ќе го организира традиционалниот турнир во улична кошарка “Street Ball 2012”. На турнирот ќе земат учество екипи од Неготино, Кавадарци, Велес и други општини, кои ќе се натпреваруваат во три конкуренции, и тоа: машка конкуренција до 18 години, машка конкуренција над 18 години и женска конкуренција. Системот на натпреварување ќе биде одреден во зависност од бројот на пријавените екипи на турнирот.
Турнирот кој ќе трае 3 дена – 21, 22 и 23 август (вторник, среда и четврток), започнува со свеченото отварање на 21 август (вторник) со почеток од 18 часот на градскиот плоштад во Неготино, а ќе го отвори покровителот на истиот - градоначалникот на општина Неготино г-нот Пане Трајков.
Пријавувањето на екипите се врши на телефоните 071/261-341, 076/960-606 и 077/679-559, најоцна до 21 август до 17 часот. За најдобрите екипи на турнирот општина Неготино обезбеди вредни награди.

 
ТОПОЛ КУЛТУРЕН БРАН 2012 PDF Печати

   Во рамките на петтото издание на манифестацијата “Топол културен бран”, во организација на Општина Неготино и Министерството за култура на РМ, на 26 јули (четврток) со почеток од 20.30 часот на градскиот плоштад во Неготино ќе се одржи “Вечер на афоризми” со учество на десетина реномирани афористичари од државата. Во рамките на истата манифестација на 27 јули (петок) со почеток од 21 часот во кино салата на Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” ќе биде прикажан големиот светски филмски хит “Невозможна мисија 4” со Том Круз во главната улога.
Општина Неготино ќе биде една од дваесетте општини во државата во која што ќе се одржи оваа манифестација. Во втората фаза од истата, на 23 август со почеток од 21 часот ќе биде прикажан светскиот филмски хит “Фокерови” со Роберт де Ниро и Бен Стилер во главните улоги, на 29 август на градскиот плоштад со почеток од 21 часот љубителите на културата од нашата општина ќе имаат можност да го проследат концертот на националниот ансамбл “Танец”, а на 31 август ќе биде реализирана изложбата на слики на академскиот сликар Ристе Соколов, со музичка придружба на Пламенка Трајковска - виолина.

Повеќе...
 
Хит театарска претстава “НИ ВАМУ НИ ТАМУ” PDF Печати

   Во организација на општина Неготино, а во рамките на програмата за култура, во чест на одбележувањето на Денот на културата, на 7 јуни (четврток) со почеток од 20.00 часот, ќе биде одиграна хит театарската претстава “Ни ваму, ни таму”. Жанрот на оваа претстава е урнебесна комедија со тематика од современиот живот. Инаку оваа комедија е моментален хит во Македонија со преку 20 изведби за само неколку месеци од премиерата, а истата е учесник и на реномираниот театарски фестивал “Војдан Чернодрински 2012”. Кратко сиже на претставата....Двајца Македонци, едниот иселеник, а другиот доселеник, случајно најдени на еден европски аеродром, на смешен начин ги фалат и кудат предностите и недостатоците на Mакедонија и „светот“. Кој, кај, што било, како ќе биде...Овде било вака, таму онака...Расправии - до тепање. Извонредна актерска игра. Де смешна, де озбилна. Длабока доживеаност и емотивно соголување. Реченици и изрази како пресадени од обичниот, секојдневен живот...Автор на претставата е Бојан Трифуновски, а играат Љупчо Тодоровски Упа, Мони Дамевски, Никола Крумев и др. Одлична можност за сите љубители на театарската уметност: четврток, 7 јуни, 20.00 часот, Центар за култура “Ацо Ѓорчев” - Неготино.                                  Влезот за претставата е бесплатен.

 

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Лист 6 од 10