ЈАВНИ НАБАВКИ

Отворено со Вас

Службен гласник

Beeconomy

Влада на Р.Македонија

Моја - општина

Здружение на К.И на Р.М

  www.zki.org.mk

Народен правобранител

Skopjediem

Општина Неготино
Една година отворена општина-прес конференција на градоначалникот Тони Делков PDF Печати

  Градоначалникот на општина Неготино Тони Делков денеска одржа прес конференција „Една година отворена општина“ на која ги презентираше реализираните проекти и активности во изминатиот едногодишен период. Во продолжение во целост го пренесуваме интегралниот текст од обраќање на градоначалникот Тони Делков.

Почитувани граѓани на општина Неготино, почитувани медиуми!
Пред една година , кога и стапив на функцијта градоначалник на општина Неготино ја имав пред себе мојата  визија, нашата визија-со вистинските лица до модерна,  економски и инфраструктурно развиена општина, енергетски ефикасна со одржливо земјоделско производство и развиен вински туризам“ .
Во остварување на визијата за  Неготино јас, со мојот тим и со граѓаните на општина Неготино веруваме дека тоа што го правиме денес, го оставаме во  наследство за нашите поколенија. Заеднички ги здруживме силите за подобар и поквалитетен живот во Неготино! Бевме и остануваме посветени во нашата мисија-Општина Неготино спроведува развојни проекти кои се од интерес на граѓаните за подобрување на  патната инфраструктура и водоснабдувањето, системот за управување со комунален отпад, обезбедување на поголема енергетска ефикасност во јавните установи, квалитетно образование, култура и спорт, претприемништво и кластерско поврзување во аграрното производство и винскиот туризам, поддршка на бизнис секторот и општествена одговорност со цел одржлив развој на општината.
Пред да ги претставам проектите кои ги реализиравме во текот на годината која измина  и кои се во тек морам да  кажам дека со домаќинско работење, со кратење на голем дел од трошоците, со помош од Владата на Република Македонија, но и со навремена наплата на сопствените приходи на општината, успеавме и ја менаџираме лошата финансиска состојба до денес.

 Презентација Една година отворена општина-прес конференција на градоначалникот Тони Делков

Повеќе...
 
Една година отворена општина-прес на градоначалникот Делков PDF Печати

   Се информира јавноста од општината дека утре (среда) 14.11.2018 година со почеток од 11,00 часот во големата сала на општината градоначалникот на општина Неготино Тони Делков ќе одржи прес-конференција на која се поканети, ќе ја проследат  и од истата ќе информираат локални, регионални и државни медиуми. Пресот ќе биде на тема „ЕДНА ГОДИНА ОТВОРЕНА ОПШТИНА“ и на истата градоначалникот Делков ќе ги информира присутните и пошироката јавност за остварените проекти и активности наа општина Неготино за периодот од 1 година од неговото стапување на функцијата градоначалник на општина Неготино.

 
Заврши јубилејното издание на турнирот во табла “Неготино опен 2018” PDF Печати
   Синоќа, (8 ноември) заврши десетото јубилејно издание на традиционалниот турнир во табла, кој беше дел од богатата програма организирана по повод одбележувањето на Денот на градот – 8ми Ноември. На турнирот учество зедоа педесетина учесници претежно од помладата генерација, кои на тридневниот турнир одиграа интересни партии, а најдобрите по систем на елиминација дојдоа до завршницата. Победник на турнирот е Горан Михајловски кој за прв пат дојде до епитетот победник на овој масовен настан. За постигнатиот резултат победникот доби диплома и парична награда од 8.000 денари, додека поразениот во исклучително интересното финале, вицешампионот на турнирот Илија Петров доби диплома и парична награда од 5.000 денари. Третопласиран на турнирот е Атанас Стојчев, кој забележа победа во малото финале и на тој начин заработи парична награда од 2.000 денари.
Повеќе...
 
Неготино го одбележува 8-ми Ноември-Денот на ослободувањето PDF Печати

   Со прием на делегации од земјава и странство во кабинетот на градоначалникот на општина Неготино Тони Делков започнаа денешните активности за одбележување на празникот 8-ми Ноември-Денот на ослободувањето на Неготино. Веднаш потоа, од страна на претставници на повеќе делегации со положување на свежо цвеќе на спомен-бистите им беше оддадена почит  на паднатите борци кои своите животи ги загубиле во НОБ. Во организација на Здружението на граѓани „Спо-кул“ се изведоа активности од проектот „Sид на пријателство-урбано Неготино“ кој се реализираше на градскиот кеј во близина на СРЦ„Младост“, а во фоајето на Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ се одржа ликовна изложба на Атанас Јанев. На централниот настан-свечената седница на Советот на општина Неготино пригодно празнично обраќање имаше градоначалникот на општина Неготино Тони Делков, присутните имаа можност да проследат аудио-видео материјал со реализирани проекти и активности на локалната самоуправа во изминатата година помеѓу двата празника, се доделија признанијата и наградата „8-ми Ноември“ која годинава ја доби д-р Сретен Давидов од областа на научно истражувачката дејност. Признанија им беа доделени на Илија Ѓорѓиев (постхумно), д-р Диме Трајковски, Велика Димова, Димитар Ѓорѓиев и Павлинка Вељановска. Свечената сединицата заврши со музичка програма и заедничко другарување на скромен коктел.

Повеќе...
 
Улични трки низ Неготино PDF Печати

   Стотици ученици и годинава зедоа активно учество на традиционалните улични трки во Неготино-настан кој е дел од програма за одбележување на празникот на општина Неготино-8-ми Ноември. Под менторство на своите наставници и професори, ученици од двете основни училишта од градот „Гоце Делчев“ и „Страшо Пинџур“, како и ученици од средното училиште „Св. Кирил и Методиј“ учествуваа во натпреварувањето со цел да остварат што е можно подобар пласман. Присутните на градскиот плоштад, каде што беше и целта, имаа можност да следат возбудливи и до крај неизвесни трки, во кои победникот се решаваше во последните метри. По завршувањето на трките, следеше чинот на прогласувањето на најуспешните во своите категории, а признанијата и медалите им ги врачи секретарот на општина Неготино Ивица Златковиќ кој на најдобрите им честиташе на постигнатиот успех, а наедно до сите натпреварувачи упати благодарност за учеството на настанот.

Повеќе...
 
Театарската комедија “Умри машки” во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” PDF Печати

  Вечерва (среда, 7 ноември) со почеток од 19 часот во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” ќе биде одиграна урнебесната театарска комедија “Умри машки” во изведба на демиркапискиот театар “Мирка Гинова”, како дел од богатата програма организирана по повод одбележувањето на Денот на градот 8 Ноември. Театарска комедија “Умри машки” е работена по текст на Алдо Николај, во режија на Томе Атанасов, а играат за неготинската публика добро познатите актери на театарот од Демир Капија. Ова е одлична можност за љубителите на театарот од нашиот град да проследат еден од многубројните културни и спортски настани со кои ќе биде одбележан Денот на градот – 8 Ноември.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Лист 7 од 179