ЈАВНИ НАБАВКИ

Службен гласник

Beeconomy

Влада на Р.Македонија

Моја - општина

Здружение на К.И на Р.М

  www.zki.org.mk

Народен правобранител

Skopjediem

Општина Неготино
Тони Лазов победник на отвореното градско првенство на Неготино во шах PDF Print
There are no translations available.

   Од 4 до 7 мај во нашиот град се одржа шестото отворено првенство во шах. На првенството учество зедоа 24 учесници кои одиграа вкупно 7 кола по швајцарски систем. Победник на овогодинешното отворено првенство на Неготино во шах е младиот шахист Тони Лазов кој во седумте одиграни партии освои максимални 7 поени и ја освои првата награда во вредност од 5.000 денари. Второто место на турнирот и втората награда му припадна на Павле Давчев, а третопласиран е Илија Ѓорѓиев. Награди во висина од 1.000 денари добија и најдобро пласираниот млад учесник (под 18 години) и најдобро пласираниот ветеран (над 60 години) кои учествуваа на турнирот. Наградите ги обезбеди општина Неготино, а првенството беше организирано во соработка со Градскиот шаховски клуб “Неготино”.

Read more...
 
Започна отвореното градско првенство на Неготино во шах “НЕГОТИНО 2017” PDF Print
There are no translations available.

   Во организација на општина Неготино и Градскиот шаховски клуб Неготиноод 4 до 7 мај во нашиот град се одржува шестото по ред отворено првенство во шах. На првенството се пријавени 24 учесници кои според правилата на ФИДЕ, по швајцарски систем ќе одиграат вкупно 7 кола. Предвидено е да се игра темпо 60 минути + 30 секунди додавање за секој одигран потег.

Распоред:

1 и 2 коло се одиграа вчера, 4 мај

3 и 4 коло на распоредот се денес, 5 мај

5 и 6 коло ќе се одиграат на 6 мај, а последното

7 -то  последно коло е закажано за 7 мај, за кога е предвидено и доделувањето на наградите и затварањето на првенството.

 Победник на овогодинешното отворено првенство на Неготино ќе биде шахистот кој од одиграните седум кола ќе освои најмногу поени. При делба на место, односно во случај на шахисти со ист број освоени поени се применува критериум бухолц. Првата награда е во вредност од 5.000 денари. Покрај останатите, предвидени се и награди за најдобро пласираниот млад учесник (под 18 години) и најдобро пласираниот ветеран (над 60 години) кои учествуваат на турнирот. Дипломите и наградите на најдобрите шахисти од нашиот град на ова првенство ќе им ги додели покровителот на овој настан - градоначалникот на Општина Неготино, г-нот Ванчо Апостолов.

Read more...
 
Патронен празник на ООУ„Гоце Делчев“ од Неготино PDF Print
There are no translations available.

   Во присуство на ученици, вработени, сегашни и поранешни просветни работници и други гости од општина Неготино, денеска во просториите на училиштето на пригоден начин беше одбележан патрониот празник на Општинското основно училиште „Гоце Делчев“. Пригодно обраќање пред присутните имаше директорката на оваа образовна установа Весна Јованова, која наедно и ги додели наградите на учениците чии творби беа прогласени за најусшешни по предходно распишан конкурс. Настанот беше збогатен и со богата културно-уметничка програма.

Read more...
 
Прием за фудбалерите на ГФК „Неготино“ PDF Print
There are no translations available.

   По одличниот успех што го постигнаа на неодамна одржаниот масовен фудбалски турнир на Златибор каде што во силна конкуренција го освоија првото место, денеска фудбалерите на ГФК„Неготино“ заедно со дел од родителите и нивните тренери беа на прием кај градоначалникот на општина Неготино Ванчо Апостолов со кого се задржаа во кратко другарување запознавајќи го притоа со одличниот успех што го постигнаа на турнирот. Градоначалникот Апостолов им го честиташе овој нивен одличен резултат и им посака уште многу вакви постигнувања и во иднина, бидејќи токму тие се иднината на неготинскиот фудбал. Апостолов додаде дека има одлични релации со сите спортски клубови и спортисти од општина Неготино и тие ја уживаат секогаш неговата поддршка во рамките на можностите, а градоначалникот најави дека со таа пракса ќе продолжи и понатаму.

Read more...
 
Општина Неготино обезбеди 260.000 евра за асфалтирање на 640 метри од патот Г.Дисан-Вешје PDF Print
There are no translations available.

   Градежната фирма “Изградба“ од Струмица која понуди најповолни услови за изведување на работите на распишаниот тендер, ќе го врши асфалтирањето на новите 640 метри од патот од Горни Дисан до Вешје. За таа цел, денеска на пригодна свеченост градоначалникот на општина Неготино Ванчо Апостолов и претставникот на фирмата „Изградба“ го потпишаа договорот за изведување на работите според кој фирмата изведувач со градежните активности на терен ќе започне за 10-тина денови и ќе асфалтира нови 640 метри од патот со негова ширина од 5,5 метри според стандардите за изградба на регионален патен правец. Градоначалникот Апостолов информираше дека овој проект ќе се реализира со средства во висина од 260.000 евра и според потпишаниот договор фирмата-изведувач треба работите да ги заврши во рок од 3 месеци, по што за асфалтирање ќе останата уште 250 метри кои се обврска на општина Неготино. Со тоа, после повеќе децении, жителите на Дисанијата, но и останатите граѓани кои на овој потег имаат и обработуваат земјоделски површини на располагање ќе добијат проширен, модерен и асфалтиран пат со кој ќе им се олесни пристапот до површините, обработката на истите и изнесувањето на родот, а наедно и ќе се создадат услови за развој на туризмот во Дисанијата и во општина Неготино.

Read more...
 
Општина Неготино додели опрема за 25 нови пчелари PDF Print
There are no translations available.

   Во рамките на спроведувањето на проектот „BEE-ECONOMY“ кој локалната самоуправа го реализираше преку ИПА програмата на ЕУ за прекугранична соработка со партнерската општина Алмопија, денеска на пригодна свеченост се одржа чинот на потпишување на договорите по што на 25 обучени нови пчелари кои редовно посетуваа обука во периодот од звгуст до октомври минатата година им беше доделена базична опрема за пчеларство, проект со кој општината прави напори да даде сопствен придонес во развојот на пчеларството во неготинска општина. 25-те нови пчелари, секој поединечно, добија по 5 дрвени сандаци за пчели, заштитна облека, центрифуга, дималка, по 3 кг. восок и други дополнителни алатки. Корисниците на опремата и идни пчелари упатија јавна благодарност до градоначалникот Апостолов и општина Неготино за помошта што ја добија во вид на обука и опрема додавајќи дека ќе направат максимум напори да станат добри пчелари и да произведуваат квалитетен мед. Опремата е обезбедена преку проектот „Поддршка и развој на економијата на пчелни производи во прекугранична област“, а корисниците на опремата се должни да ја користат исклучително за сопствени потреби и истата не можат да ја отуѓуваат во период од 5 години од доделувањето на истата.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 10 of 135