Општина Неготино
Неготино го одбележува 8-ми Ноември-Денот на ослободувањето PDF Печати

   Со прием на делегации од земјава и странство во кабинетот на градоначалникот на општина Неготино Тони Делков започнаа денешните активности за одбележување на празникот 8-ми Ноември-Денот на ослободувањето на Неготино. Веднаш потоа, од страна на претставници на повеќе делегации со положување на свежо цвеќе на спомен-бистите им беше оддадена почит  на паднатите борци кои своите животи ги загубиле во НОБ. Во организација на Здружението на граѓани „Спо-кул“ се изведоа активности од проектот „Sид на пријателство-урбано Неготино“ кој се реализираше на градскиот кеј во близина на СРЦ„Младост“, а во фоајето на Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ се одржа ликовна изложба на Атанас Јанев. На централниот настан-свечената седница на Советот на општина Неготино пригодно празнично обраќање имаше градоначалникот на општина Неготино Тони Делков, присутните имаа можност да проследат аудио-видео материјал со реализирани проекти и активности на локалната самоуправа во изминатата година помеѓу двата празника, се доделија признанијата и наградата „8-ми Ноември“ која годинава ја доби д-р Сретен Давидов од областа на научно истражувачката дејност. Признанија им беа доделени на Илија Ѓорѓиев (постхумно), д-р Диме Трајковски, Велика Димова, Димитар Ѓорѓиев и Павлинка Вељановска. Свечената сединицата заврши со музичка програма и заедничко другарување на скромен коктел.

Повеќе...
 
Улични трки низ Неготино PDF Печати

   Стотици ученици и годинава зедоа активно учество на традиционалните улични трки во Неготино-настан кој е дел од програма за одбележување на празникот на општина Неготино-8-ми Ноември. Под менторство на своите наставници и професори, ученици од двете основни училишта од градот „Гоце Делчев“ и „Страшо Пинџур“, како и ученици од средното училиште „Св. Кирил и Методиј“ учествуваа во натпреварувањето со цел да остварат што е можно подобар пласман. Присутните на градскиот плоштад, каде што беше и целта, имаа можност да следат возбудливи и до крај неизвесни трки, во кои победникот се решаваше во последните метри. По завршувањето на трките, следеше чинот на прогласувањето на најуспешните во своите категории, а признанијата и медалите им ги врачи секретарот на општина Неготино Ивица Златковиќ кој на најдобрите им честиташе на постигнатиот успех, а наедно до сите натпреварувачи упати благодарност за учеството на настанот.

Повеќе...
 
Театарската комедија “Умри машки” во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” PDF Печати

  Вечерва (среда, 7 ноември) со почеток од 19 часот во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” ќе биде одиграна урнебесната театарска комедија “Умри машки” во изведба на демиркапискиот театар “Мирка Гинова”, како дел од богатата програма организирана по повод одбележувањето на Денот на градот 8 Ноември. Театарска комедија “Умри машки” е работена по текст на Алдо Николај, во режија на Томе Атанасов, а играат за неготинската публика добро познатите актери на театарот од Демир Капија. Ова е одлична можност за љубителите на театарот од нашиот град да проследат еден од многубројните културни и спортски настани со кои ќе биде одбележан Денот на градот – 8 Ноември.

Повеќе...
 
Во Неготино се одржа турнир во одбојка за кадетки PDF Печати

   Во рамките на реализацијата на дводневните активности по повод 8-ми Ноември-Денот на ослободувањето на Неготино во училишната спортска сала на СОУ„Св. Кирил и Методиј“ во нашиот град се одржа турнир во одбојка на кој учествуваа натпреварувачки од категоријата кадетки. Настанот за отворен го прогласи претседателот на Советот на општина Неготино Диме Витанов кој им посака успешен настап и остварување на добар пласман на одбојкарките од 4-те екипи од 4 градови кои зедоа учество на празничниот турнир во одбојка. Натпреварувачкиот дел кадетките од екипите-учеснички го искористија на теренот да ги презентираат стекнатите одбојкарски вештини, присутната публика имаше можност да проследи интересни и неизвесни натпревари, а по завршувањето на натпреварувачкиот дел претседателот на Советот Витанов на екипите им додели благодарници за учеството на турнирот.

Повеќе...
 
Во Неготино се одржа турнир во „гол-бал“ PDF Печати

  Традиционално, како и секоја, така и оваа година во рамките на спроведувањето на Програмата за одбележување на празникот на општина Неготино-8-ми Ноември, во спортската сала на СОУ„Св. Кирил и Методиј“ во нашиот град се одржа турнирот во гол-бал на кој учествуваат лица со оштетен вид. Настанот е во организација на општина Неготино и Здружението на слепи лица од Неготино, а учество на турнирот зедоа 4 екипи и тоа од градот домаќин Неготино,од Струмица, Кочани и Кавадарци. Станува збор за специфична и мошне напорна игра во која сите учесници го даваат максимумот за да постигнат подобри резултати. По завршувањето на натпреварувачкиот дел, учесниците  другаруваа заедно со градоначалникот на општина Неготино Тони Делков кој на науспешните екипи им додели дипломи и признанија за учеството на турнирот, им се заблагодари за придонесот во прославата на празникот и им посака учество и на други вакви и слични турнири и остварување на резултати со кои самите учесници ќе се гордеат.

Повеќе...
 
Отворeн осмоноемврискиот турнир во табла “Неготино опeн 2018” PDF Печати

   Како увертира во богатата дводневна осмоноемвриска програма која што општина Неготино ја планира по повод одбележувањето на Денот на градот, вчеравечер беше отворен турнирот во табла – Неготино опен 2018. На истиот учество зедоа околу 50-тина учесници, претежно од помладата генерација, што покажува дека традицијата на оваа древна игра во нашоит град продолжува да се негува. Турнирот за отворен го прогласи претседателот на Советот на општина Неготино - Диме Витанов, а ќе трае до 8 ноември (четврток) кога ќе бидат доделени наградитете за најдобрите тројца учесници на истиот.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следно > Крај >>

Лист 11 од 182